Festiwal Nauki 2017

To już czwarta  edycja Szkolnego Festiwalu Nauki w naszej szkole, cieszącego się dużą popularnością wśród uczniów. Przybyli na tę imprezę również  uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Filipowicach wraz wychowawczynią, panią Lucyną Migdą.

         Także i  tym razem zagościła w naszej szkole ekipa Pana Korka z niezwykłym pokazem pt. Kuchenne rewolucje czyli fizyk w kuchni . Naukowcy z Laboratorium Pana Korka wykonywali eksperymenty z wykorzystaniem produktów spożywczych, urządzeń mających zastosowanie w kuchni.  Przedstawiono niezwykłe właściwości np. wody, mleka, oleju, ryżu, keczupu. Przy okazji uczniowie zdobyli wiedzę praktyczną dotyczącą praw fizyki, a   znane kuchenne sprzęty — m.in. butelki, miski czy kuchenka mikrofalowa – zmieniły  się w aparaturę laboratoryjną. Do wykonania doświadczeń zapraszano pomocników spośród uczniów oglądających z zaciekawieniem pokaz eksperymentów.  
Pan Korek zapewnił zebranym dobrą zabawę w naukowym nastroju.

    Festiwal Nauki obfitował tez w inne atrakcje, które wzbudziły uwagę widowni. Zainteresowani przyrodą uczniowie uczestniczyli w dwóch konkursach związanych z lasem, przeprowadzonych przez pana mgra  inż. Marka Malinowskiego z Nadleśnictwa Gromnik: odróżnianie głosów ptaków i ssaków polskich oraz rozpoznawanie rodzimych drzew po korze, pniu i sadzonce. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy mieli okazję sprawdzić swoja wiedzę z zakresu przyrody. Z zaciekawieniem zebrani oglądali też stoisko LEGO Technic z osobliwymi modelami z klocków lego przedstawionymi przez ucznia Tomasza Niemca. Była także  wystawa zwierząt przygotowana przez uczniów klas drugich, na której znalazły się m.in. króliki, papuga,  egzotyczne pająki. Duże zainteresowanie budziło stoisko z pokazami fizycznymi, gdzie można było zobaczyć niezwykłe modele robotów, układ elektroniczny, soczewkę skupiającą światło czy drona, który szybował po hali ponad głowami zebranych. Podczas Festiwalu Nauki także prezentowane były przez uczniów klas drugich gimnazjum dwa projekty edukacyjne; pierwszy – przedstawiony przez grupę projektową pani Anny  Moj pt. Album pospolitych gatunków drzew i krzewów rosnących na terenie gminy Zakliczyn; drugi pod opieką pani Haliny Sobol pt. Praktyczne wykorzystanie matematyki w życiu codziennym w nietypowych sytuacjach.                                                 
Prezentacje w/w projektów dostarczyły uczniom użytecznej wiedzy dotyczącej otaczającego nas świata i pobudziły ich  ciekawość.

      Nasz Szkolny Festiwal Nauki to spektakularne, interaktywne wydarzenie łączące zabawę z nauką, podczas którego prezentowane pokazy
i przeprowadzane eksperymenty pozwalają rozbudzać zainteresowania uczniów, zapewniają  wiele wrażeń i niespodziewanych efektów, zaspokajają  w pewnym stopniu ciekawość dzieci i młodzieży, tłumacząc wiele zagadnień z otaczającego nas świata.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.