Patrz Kościuszko na nas z nieba…”

Międzyszkolny Konkurs Pieśni Powstańczej w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki

5 maja 2017 r. w naszej szkole odbył  się Międzyszkolny Konkurs Pieśni Powstańczej, którego  głównym celem było uczczenie dwusetnej rocznicy śmierci naszego patrona, Tadeusza Kościuszki. Na wstępie tej imprezy  pani dyrektor, Agnieszka Pomikło, powitała zaproszonych gości – pana Dawida Chrobaka, Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, przybyłych uczestników konkursu wraz z opiekunami, członków jury i zebranych uczniów naszej szkoły. W skład jury weszli:

 • pan Stanisław Deś –dyrektor Domu Kultury w Jastrzębi – przewodniczący,
 • pan Andrzej Drażnycia – nauczyciel Szkoły  Muzycznej w Domosławicach- członek,
 • pan Marek Niemiec – redaktor czasopisma Głosiciel- członek.  

Potem pani dyrektor przedstawiła historię piśmiennictwa, następnie mówiła
o antybohaterach, po czym  przybliżyła sylwetkę Tadeusz Kościuszki, wielkiego patrioty, żołnierza, znakomitego dowódcy, wybitnego polityka, bojownika o wolność.

W dalszej części zebrani wysłuchali recytacji utworu Jacka Kaczmarskiego Ostatnia mapa Polski w wykonaniu ucznia naszej szkoły,  Bartosza Maciaszka. Po czym przystąpiono do eliminacji konkursowych, w których wystąpiły reprezentacje 5 szkół  z terenu gminy Zakliczyn w następującej kolejności :

 1. Sylwia Socha ze Szkoły Podstawowej im.  Tadeusza Kościuszki  w Stróżach – opiekun Sylwia Żychowska
 2. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Faściszowej – opiekun Anna Skruch
 3. Angelika Janiak z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w  Filipowicach – opiekun Barbara Niemiec
 4. Chór szkolny z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu-  opiekun Maria Ojczyk
 5. Chór szkolny  z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki  w Paleśnicy opiekun Stanisława  Martyka

Po występach uczestników konkursu członkowie jury  udali się na naradę. W tym czasie zebrani mieli okazję  oglądnąć prezentację multimedialną  przedstawiającą genezę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Następnie pani I. Pawłowicz ogłosiła wyniki Konkursu Plastycznego pt. Nasz patron - Portret Tadeusza Kościuszki.

Laureatom konkursu wręczono nagrody.

Potem głos zabrał Burmistrz, pan Dawid Chrobak, który zaakcentował wielkość zasług Tadeusza Kościuszki, pochwalił inicjatywę zorganizowania tego typu konkursu jak obecny, ponieważ rozwija on patriotyzm dzieci i młodzieży szkolnej, podkreślił też wysoki  poziom przygotowania uczestników konkursu.

Po tym wystąpieniu pani I. Pawłowicz zaprosiła zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Następnie przewodniczący jury, pan Stanisław Deś, ogłosił wyniki konkursu:

 1. miejsce –  Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki  w Paleśnicy
 2. miejsce-  Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu
 3. miejsce Szkoła Podstawowa im.  Tadeusza Kościuszki w Stróżach

Wyróżnienia: Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, Szkoła Podstawowa w Faściszowej.

Na koniec wręczono nagrody zwycięzcom, a   pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania konkursu, uczestnikom i ich opiekunom  oraz  pogratulowała zwycięzcom. Konkurs spełnił założone cele , a wszyscy zgodnie stwierdzili, że powinien być organizowany co roku cyklicznie i powinien być  wpisany w kalendarz imprez odbywających się  w naszej szkole.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.