WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ…

12 /13 czerwca uczniowie klas I i III gimnazjum naszej szkoły  uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do WarszawyKiedy po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do stolicy, przed warszawskim Ratuszem przywitała nas  pani przewodnik, która zaprosiła  na wycieczkę po mieście.Najpierw udaliśmy się na Plac Piłsudskiego przed Grób Nieznanego Żołnierza. Następnym punktem programu było Stare Miasto,  wizyta w Zamku Królewskim i spacer po Krakowskim Przedmieściu, jednej  z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic historycznej części Warszawy. Tutaj mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, pomnik konny księcia Józefa Poniatowskiego, kościół Wizytek, pomnik Adama Mickiewicza i pomnik     ks. Jana Twardowskiego. Na Rynku Starego Miasta powitała nas warszawska Syrenka, od której spacerkiem udaliśmy się w stronę Barbakanu. Przy wewnętrznym murze obronnym zatrzymaliśmy się naprzeciw pomnika Małego Powstańca, upamiętniającego najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Tamka, restauracja ,, Bazyliszek” to nazwy, które przywołały w pamięci znane warszawskie legendy.

Po zwiedzeniu Starówki udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt otwarty w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy w 1944 roku walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę                  i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy złożonej sytuacji międzynarodowej aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono tutaj  historię dni poprzedzających wybuch powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.

Kontynuacją tej jakże ciekawej lekcji historii była wizyta  na Powązkach. Tutaj w ciszy
i zadumie odwiedziliśmy groby znanych bohaterów: Alka, Rudego, Zośkę, zmarłych przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki, sportu oraz pomnik tragicznie zmarłych         w katastrofie pod Smoleńskiem.  Po dniu pełnym  wrażeń udaliśmy się na odpoczynek .

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Po śniadaniu  wyruszyliśmy do Łazienek Królewskich. Przejeżdżając Traktem Królewskim, z okien autokaru widzieliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.  Pierwszym punktem naszego zwiedzania był Belweder-  pałac, który od 2010 pełni funkcję siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spacerując po parku, dotarliśmy do  pomnika Fryderyka Szopena, Teatru na Wyspie z półkolistą widownią i rzędem kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Do zdjęć pozowały nam przepiękny paw i  liczne wiewiórki, stali mieszkańcy parku . Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy – do miejsca, które z niecierpliwością chcieli zobaczyć zarówno piłkarze, jak i kibice futbolu.Po zrobieniu zdjęć przyszedł czas na ostatni, niewątpliwie jeden z najważniejszych  punktów programu wycieczki – wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją  jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się . Mieliśmy możliwość  poznawać prawa nauki i przeprowadzać doświadczenia  na interaktywnych wystawach.

Jeszcze tylko krótki pobyt w Złotych Tarasach i z nadzieją ponownego odwiedzenia stolicy wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Wycieczka była udana. Wszystko, czego doświadczyliśmy i przeżyliśmy, odbyło się w miłej atmosferze i sprzyjającej pogodzie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.